Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.
10 września, 2019Likwidacja kasy fiskalnej
11 września, 2019Podatek liczymy od przychodu pomniejszając go o koszty uzyskania przychodu. Wysokość kosztów zależy od tytułu przychodów. Im więcej kosztów, tym niższa kwota do opodatkowania, a co za tym idzie – niższy podatek dochodowy.
Podstawa wynagrodzenia do obliczenia podatku z tytułu rozporządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi w 2019 roku jest obniżana o 50% lub 20% kosztów uzyskania przychodów. Może być również pomniejszona o pracownicze, ryczałtowe koszty uzyskania przychodów. Zależy to od branży oraz wartości przychodów.
Dla kogo 50% kosztów uzyskania przychodów?
Z 50 procentowych, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów można skorzystać:
- z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, lub rozporządzania przez nich tymi prawami,
- z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
- z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego.
Dla kogo 20% kosztów uzyskania przychodów?
20 procentowe koszty uzyskania przychodu jak mówi art. 13 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.
W myśl art. 13 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 20 % kosztów uzyskania przychodów należy się polskim arbitrom uczestniczącym w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi.
Art. 13 ust. 6 mówi, że przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników (poza działalnością gospodarczą) i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej podlegają pod koszty uzyskania przychodu w wysokości 20%.
Przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od: osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora, jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają 20% kosztom uzyskania przychodów, mówi o tym art. 13 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Limit 50% kosztów uzyskania przychodów w 2019 roku
Limit podwyższonych kosztów uzyskania przychodu wynosi 85 528 zł rocznie, czyli dokładnie tyle samo co limit pierwszego progu podatkowego. Oznacza to, że osoba korzystająca z 50% kosztów uzyskania przychodów, po przekroczeniu kwoty 85 528 zł nie ma żadnych kosztów uzyskania przychodów (nie można skorzystać z obnizonych kosztów w wysokosci 20%) i dodatkowo płaci 32% podatku dochodowego co jest bardzo nieopłacalne.