Podstawa do identyfikowania towarów
Podstawę do identyfikowania towarów i usług na potrzeby określenia stawki podatku od towarów i usług będzie stanowić:
- Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 2015 r. w zakresie usług,
- Nomenklatura Scalona (CN) w zakresie towarów.
Dotychczasowa Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 roku, która była problematyczna nie będzie już obowiązywała dla celów podatku od towarów i usług.
Nomenklatura Scalona jest klasyfikacją towarową powszechnie wykorzystywaną w handlu międzynarodowym. Stosuje się ją na obszarze Unii Europejskiej i wykorzystuje zakresie importu towarów i na potrzeby wyliczania cła. W tym zakresie jest ona stosowana przez polskie organy podatkowe. Czasami powodowało to konieczność posługiwania się dwoma odmiennymi klasyfikacjami towarowymi i było to skomlikowane dla przedsiębiorców. Po zmianach przedsiębiorcy będą mogli posługiwać się jednolitą klasyfikacją w obrocie krajowym i międzynarodowym.
Dzięki nowej matrycy stawek podatku od towarów i usług, identyfikowanie stawek VAT następować powinno w stosunku do całych działów klasyfikacji CN. Pozwoli to uniknąć absurdalnych sytuacji i sporów, w których, np. pączek może mieć trzy stawki VAT 5%, 8% lub 23%. Stawka zależy od tego czy pączek jest z datą spożycia do 14 dni, czy o dłuższym terminie przydatności oraz czy jest to pączek dietetyczny czy tradycyjny.
Organy podatkowe nie mogły do tej pory pomóc w ustaleniu właściwej stawki VAT, ponieważ PKWiU jako klasyfikacja statystyczna nie mogła być interpretowana przez te organy, a opinia urzędu statystycznego nie maiał żadnej mocy. Podatnik W takich sytuacjach wolał zastosować bezpieczną, wyższą stawkę podatku VAT, co nie zawsze było dla niego korzystne.