Ze względów bezpieczeństwa przedsiębiorcy wolą otrzymać część pieniędzy przed rozpoczęciem wykonywania usługi bądź dostawą towarów. Dokonanie sprzedaży bez zabezpieczenia spraw finansowych może skutkować utratą płynności.
Firma w celu otrzymania pieniędzy z góry ma dwie możliwości:
lub
W przypadku faktury proforma nie trzeba pilnować terminu czyli odpowiedniej daty wystawienia dokumentu oraz w razie nie otrzymania pieniędzy nie ma konieczności wystawienia korekty do proformy. Faktura proforma nie jest księgowana. Należy jednak po otrzymaniu pieniędzy pamiętać o wystawieniu kolejnej faktury, tym razem będzie ona księgowana i powinna mieć dopisek „zaliczkowa”. Faktura proforma może byś wystawiona tylko przed otrzymaniem pieniędzy. Nie stanowi podstawy do realizacji płatności w ramach mechanizmu tzw. split payment (https://gaccountancy.pl/artykuly/split-payment-od-listopada-2019/). Nie daje prawa do odliczenia wykazanego w tym dokumencie podatku VAT. Nie dokumentuje również przychodu i kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy PIT i CIT.
Zamiast faktury proforma można również wystawić fakturę zaliczkową. Bardzo istotne jest tutaj aby pamiętać, że faktura zaliczkowa może być wystawiona maksymalnie na 30 dni przed otrzymaniem zaliczki. Po upływie 30 dni, jeżeli nie wpłyną pieniądze należy wystawić korektę do faktury zaliczkowej. W tym przypadku nie jest wymagany podpis odbiorcy na fakturze korekcie. Faktura zaliczkowa i wystawiona do niej korekta nie będzie ujmowana w rejestrze VAT i JPK. W odwrotnej sytuacji gdy wpłyną na konto pieniądze od kontrahenta powstanie obowiązek podatkowy i faktura powinna zostać ujęta w rejestrze VAT oraz JPK w miesiącu otrzymania pieniędzy. Termin na je wystawienie jest do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy towaru lub usługi.
Jeżeli faktura zaliczkowa nie jest na 100% wartości dostawy towarów lub usługi należy po zakończeniu sprzedaży wystawić fakturę końcową na różnicę.
Istnieje grupa czynności w przypadku których nie powstaje obowiązek wystawienia faktury po otrzymaniu części lub całości zapłaty. Do tych czynności między innymi należą:
5 Comments
Mam pytanie. Fakturę proforma wystawiono na 1000 kg. klient zapłacił tę kwotę. Wyprodukowano 1020 kg. Wystawiono fakturę na 1020 kg z adnotacją, że zapłacono za 1000 kg, pozostaje do zapłaty za 20 kg. Czy prawidłowo?
Pani podejście jest prawidłowe.
A co jeśli faktura zaliczkowa jest na 100% (bo otrzymałem od klienta pełną zapłatę), następnie zamówiłem towar, który dostarczyłem dopiero w następnym miesiącu. Z jednej strony nie ma obowiązku wystawiania zerowych faktur końcowych, a z drugiej zaliczka nie jest podobno przychodem ryczałtowca. Jak mam zatem w miesiącu wykonania dostawy zaewidencjonować przychód? (Jestem opodatkowany ryczałtem)
Panie Bartłomieju,
Przychód może Pan rozliczyć na podstawie tej zaliczki wystawionej miesiąc wcześniej, może też Pan wystawić fakturę końcową na „0”, oba podejścia są prawidłowe. Ważne, żeby przychód był ujęty w miesiącu wykonania usługi/sprzedaży.
Wystawiłem fakturę proforma na określoną sumę w euro, otrzymałem wpłatę zaliczki ok. 50% sumy w przeliczeniu na złotówki, metodą splitpayment. Kurs był różny od średn. NBP. Jak skonstruować fakturę zaliczkową aby uwzględnić średni kurs NBP dla euro w dniu wpływu zaliczki i zawrzeć uwagę, ile pozostało do zapłacenia w euro w oparciu o kurs średn.NBP z dnia wpływu zaliczki .