Nowy JPK w 2020 roku
5 września, 2019Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
5 września, 2019Na początku września Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 01.01.2020r. paragony do których będą wystawiane faktury muszą zawierać NIP nabywcy towarów lub usług.
Za nieprzestrzeganie tego przepisu sprzedawcy będzie groziła kara pieniężna w wysokości 100% kwoty podatku VAT wykazanego na tej fakturze. Kara dotyczy również nabywcy, który ujmie w rejestrze VAT fakturę wystawioną do paragonu bez numeru NIP.
Ministerstwo twierdzi, że zasadność sankcji w tej wysokości uzasadnia skala nadużyć w tym zakresie oraz fakt, że nadużycia te mają charakter, co do zasady, świadomy. Istotne jest więc aby wysokość proponowanej sankcji miała charakter dotkliwy i prewencyjny.
Kogo nie dotyczą zmiany?
Zmiany od 01.01.2020r. nie będą dotyczyły podatników świadczących usługi taksówek osobowych, ale uwaga, będą dotyczyły wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0). Taksówkarze zostali potraktowani ulgowo ponieważ w przeciwnym razie znaczna część osób z tej grupy zawodowej musiałaby wymienić kasę fiskalną. Kasy wyprodukowane przed rokiem 2015 nie mają technicznej możliwości dodania do paragonu numeru NIP nabywcy.
Kasa bez możliwości wystawienia paragonu z numerem NIP
Pozostali przedsiębiorcy inni niż taksówkarze jeżeli nie będą dysponowali kasą rejestrującą umożliwiającą wystawienie paragonu z numerem identyfikującym nabywcę (w celu późniejszego wystawienia z tym numerem faktury), powinni od razu wystawić fakturę „nie nabijając” sprzedaży na kasę fiskalną. Bardzo istotne będzie więc, aby przed dokonaniem zakupu poinformować sprzedawcę o tym, że zakup jest dokonywany na rzecz firmy. Wtedy możemy otrzymać paragon z NIP-em nabywcy albo od razu fakturę. W sytuacji, w której dostaniemy paragon bez NIP nie będzie już możliwości „odwrotu” aby otrzymać fakturę.
Nowa regulacja prawna została wprowadzona w związku z nadużyciami polegającymi na wystawianiu faktur do paragonów, które nie były faktycznymi wydatkami podmiotów gospodarczych. Na przykład w praktyce już po dokonaniu zakupu często dochodziło do zmiany kwalifikacji wydatku z prywatnego na firmowy.
Ministerstwo przypomniało również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami VAT, paragon do kwoty 450 zł brutto (100 euro) z NIP nabywcy stanowi fakturę uproszczoną, równoważną ze zwykłą fakturą. W przypadku takich paragonów (z NIP nabywcy), aby potwierdzić zakup, nabywca nie musi dodatkowo występować o zwykłą fakturę.(PAP).