Split payment w praktyce
7 listopada, 2019Zmiany stawek VAT od 1 kwietnia 2020
14 listopada, 2019W działalności gospodarczej przedsiębiorca ma możliwość korzystania z prywatnego samochodu lub może posiadać firmowy samochód. Może również skorzystać z leasingu, dzierżawy oraz użyczenia. Umowa użyczenia ma miejsce, gdy właściciel firmy korzysta z samochodu członka rodziny lub znajomego. W jaki sposób rozliczyć wydatki związane z użytkowaniem użyczonego pojazdu w firmie?
Umowa użyczenia
W art. 710 Kodeksu cywilnego znajduje się definicja umowy użyczenia. Mówi ona, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy przez czas oznaczony lub nieoznaczony.
Powyższa definicja zawiera słowo “bezpłatne” – co jest bardzo ważne, szczególnie w odniesieniu do podatku dochodowego. Oznacza to, że po stronie wykorzystującego auto na zasadach użyczenia powstaje w takiej sytuacji przychód.
Wynika to z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Zgodnie z nim za uzyskany przychód uznaje się również wartość świadczeń nieodpłatnych i otrzymanych w naturze. Jeżeli użyczenie samochodu jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, zostanie zakwalifikowane jako przychód z tej działalności. Mówi o tym art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
Użytkowanie pojazdu na podstawie użyczenia a przychód
Generalnie użyczenie rodzi przychód podlegający opodatkowaniu. Wysokość opodatkowania ustala się na zasadach cen rynkowych. W przypadku użyczenia samochodu trzeba sprawdzić ile takie samo auto kosztuje w przypadku wynajęcia . Pod uwagę trzeba wziąć markę samochodu, model, rocznik, standard wyposażenia, stopnień zużycia oraz uwzględnić czas trwania użyczenia i miejsca udostępnienia.
Przychód od użyczenia a opodatkowanie
Na szczęście od wymienionych przepisów w poprzednich akapitach istnieje odstępstwo. Nie każde użyczenie auta generuje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT. Art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniona z podatku wartość nieodpłatnych świadczeń, od osób z I i II grupy podatkowej. Grupy te są wymienione w przepisach o podatku od spadków i darowizn w art. 14 ust. 3 ustawy.
Uwaga
Przychód powstający przez użyczenie samochodu od osoby z poza grupy I i II , nie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.
Użyczenie samochodu od małżonka
Warto zaznaczyć, że w przypadku małżonków bez rozdzielności majątkowej, gdy samochód został zakupiony przez jednego z nich, ale już po zawarciu związku małżeńskiego, nie ma konieczności podpisywania umowy użyczenia. W przypadku wspólnoty majatkowej drugi z małżonków ma prawo do używania pojazdu w firmie. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych formalności.