Wzrost płacy minimalnej w 2020 roku
4 października, 201950% koszt uzyskania przychodów
16 października, 2019Sprzedaż napojów a usługa gastronomiczna i cateringowa
Dla usług gastronomicznych i cateringowych stosuje się stawkę podatku VAT – 8%. Obniżona stawka nie dotyczy jednak sprzedaży napojów m.in. kawy, herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych oraz wód mineralnych. Dostawę tych produktów należy wyodrębnić na fakturze i opodatkować stawką 23% nawet w sytuacji gdy jest to usługa kompleksowa.
Przy okazji warto przypomnieć, że usługą cateringową nie jest dostawa gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo dostawy gotowej lub niegotowej żywności i napojów, wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych innych usług wspomagających.
Stawka 5% dla gotowych posiłków i dań
Stawka 5% – jest stosowana w odniesieniu do gotowych posiłków i dań – towaru handlowego, przeznaczonego do bezpośredniej sprzedaży, zapakowanego próżniowo lub z zastosowaniem innej technologii. Wyjątek, dla którego nie można zastosować stawki 5% to sprzedaż produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 %.
Z powodu przypisania stawki 5% zamiast 8% fiskus domaga się wielomilionowych dopłat do VAT od franczyzobiorców McDonald’s. Sprawa dotyczy stawki 5 proc. VAT na burgery.
Stawka 5% była powszechnie stosowana przez fast food-y w latach 2011-2016. W czerwcu 2016 minister finansów wydał interpretację ogólną w której stawka została zmieniona na 8%.
Minister stwierdził, że podmioty świadczące usługi gastronomiczne powinny doliczać do posiłków na wynos 8 proc. VAT, a nie 5 proc. Nie dostarczają bowiem klientom „gotowych towarów” (ze stawką 5 proc.), tylko świadczą usługę gastronomiczną.
Niektórzy przedsiębiorcy nie pogodzili się z taką wykładnią i rozliczali się według stawki 5 proc. w oparciu o interpretacje indywidualne, dopóki dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie dostarczył im postanowienia o ich wygaśnięciu.
Koncern McDonald`s zdecydował się na podwyżkę, ale wszedł z fiskusem w spór sądowy.
W sporze obecnie bierze udział Trybunał Sprawiedliwości UE, który będzie musiał wyjaśnić czy franczyzobiorcy McDonald`s świadczą usługę gastronomiczną, czy też dostarczają klientom gotowe towary. W tej sprawie pytanie prejudycjalne zadał Naczelny Sąd Administracyjny.
Stawka vat na ciastka
Trybunał sprawiedliwości UE odegrał rolę w przypieczętowaniu stawki VAT na ciastka i wyroby ciastkarskie.
Po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE z 9 listopada 2017 r. (sygn. akt C-499/16) zapadł wyrok NSA z 25 stycznia 2018 r. (sygn. akt I FSK 1155/15) w sprawie VAT na ciastka i wyroby ciastkarskie.
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że ciastka i wyroby ciastkarskie o terminie przydatności do spożycia nieprzekraczającym 45 dni są objęte niższą 8-proc. stawką VAT. Takie same wyroby, lecz z dłuższym terminem przydatności, należy opodatkować według stawki podstawowej 23%.