Brak podatku dochodowego dla osób poniżej 26 roku życia
13 września, 2019Zmiana stawki PIT z 18% na 17% już od października 2019 roku
20 września, 2019Podpisy elektroniczne działają w oparciu o certyfikaty cyfrowe. Certyfikaty dzielą się na kwalifikowane i niekwalifikowane. Stąd wynika podział na podpis kwalifikowany i niekwalifikowany.
Podpisy elektroniczne zapewniają:
- autentyczność (osoba podpisująca się powinna być tą za którą się podaje, w przeciwnym przypadku mamy do czynienia z fałszerstwem )
- integralność (gwarancja, że treść dokumentu nie została zmieniona po złożeniu podpisu).
Podpis kwalifikowany
Podpis kwalifikowany jest równoważny podpisowi odręcznemu.
Podpis kwalifikowany jest wydawany przez kwalifikowanego dostawcę usług zaufania i musi być zgodny z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Lista firm, które wydają certyfikat jest na stronie NCCert.
Certyfikat kwalifikowany może być stosowany we wszystkich kontaktach biznesowych oraz z administracją publiczną włącznie z ZUS-em i Urzędem Skarbowym. Podpis elektroniczny jest obecnie coraz bardziej używany w pracy lekarzy i służby zdrowia, w sądownictwie i więziennictwie, a nawet w ośrodkach szkolenia kierowców.
Korzysta się z niego przy pomocy specjalnego urządzenia np. tokena. Aby być posiadaczem podpisu kwalifikowanego trzeba go kupić. Podpis jest ważny przez określony czas.
Podpis niekwalifikowany
Podpis niekwalifikowany (występujący pod nazwą „powszechny” i „komercyjny”) to nazwa każdego innego podpisu elektronicznego. Podpis niekwalifikowany służy do podpisywania dokumentów ale nie ma tej samej mocy prawnej co podpis odręczny. Można go także użyć do podpisywania i szyfrowania poczty elektronicznej oraz do logowania się do domeny.
Profil zaufany ePUAP
Jednym z niekwalifikowanych podpisów jest bezpłatny elektroniczny podpis o nazwie profil zaufany ePUAP. Skrót ePUAP oznacza Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej.
Profil zaufany jest pomocny w kontaktach z administracją publiczną. Zastąpi bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym kwalifikowanym certyfikatem. Nie wystarczy jednak na przykład do podpisywania umów cywilno-prawnych czy deklaracji podatkowych.
Założenie profilu zaufanego
Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:
- poprzez Serwis Profilu Zaufanego na stronie pz.gov.pl
albo
- poprzez internetowe konto bankowe
W przypadku pierwszego sposobu po założeniu konta na serwisie należy udać się do punktu potwierdzającego Profil Zaufany. Punktem potwierdzającym profil może być bank, urząd, instytucja która w oparciu o dowód lub paszport potwierdzi dane.
Profil zaufany założony przez własne konto bankowe nie wymaga udania się do instytucji. Bank (platforma Envelo.pl, ING, Inteligo, Millennium, Banku Pekao, PKO BP, BZ WBK, mBank, Alior Bank) sam przekażę dane do serwisu pz.gov.pl
Profil Zaufany jest ważny 3 lata. Po upływie tego terminu można przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata.
Profil Zaufany może także posiadać obcokrajowiec. Wymogiem założenia Profilu Zaufanego jest posiadanie polskiego numeru PESEL.