Rozliczenie nadwyżki w podatku VAT
4 września, 2019NIP na paragonie w roku 2020
5 września, 2019Dotychczasowe deklaracje VAT-7, VAT-7K i JPK_VAT zostaną zastąpione przez nową strukturę JPK składającą się z dwóch części:
- ewidencja VAT
- deklaracja VAT
Dokument JPK będzie nadal tylko elektroniczny. Obowiązek będzie dotyczyć:
- dużych przedsiębiorców zatrudniających ponad 250 osób i mających obroty ponad 50 mln euro od kwietnia 2020
- pozostałych przedsiębiorców (małych, średnich i mikro) oraz jednostki samorządu terytorialnego od lipca 2020.
Kwalifikacji przedsiębiorców należy dokonywać na podstawie ustawy Prawo przedsiębiorców.
Nowa struktura JPK ma zawierać poprzez pola wyboru dane wykazywane w załącznikach VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT i wnioskach towarzyszącym dotychczasowym deklaracjom. Zlikwidowana zostaje również deklaracja VAT-27 – informacja podsumowująca w obrocie krajowym.
Przedsiębiorcy składający deklaracje kwartalne w praktyce nadal będą co miesiąc wysyłać dane do urzędu skarbowego. Za dwa pierwsze miesiące część ewidencyjną nowego JPK a za trzeci miesiąc cały nowy JPK.
Kary pieniężne
W przypadku zaistnienia błędów w przesłanym JPK organ podatkowy powiadomi podatnika o konieczności ich poprawienia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli podatnik nie prześle skorygowanego JPK lub zrobi to po terminie albo nie udowodni, że pierwotny JPK był prawidłowy otrzyma karę pieniężną w drodze decyzji w wysokości 500 zł za każdy błąd. Zasada ta nie dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, którzy za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.
Nowy JPK więcej pracy dla księgowych
Podatnicy dokonujący dostaw towarów i usług m.in.: dostaw pojazdów i części samochodowych, leków, niektórych urządzeń elektronicznych oraz wielu usług, np. usług o charakterze niematerialnym będą przypisywać tym towarom i usługom kody wskazane w rozporządzeniu.
Kody mają dotyczyć nie tylko rodzajów towarów i usług, ale również np.:
- wskazania istnienia powiązania pomiędzy stronami transakcji (np. kapitałowego, majątkowego, osobowego) – kod „TP”
- dostaw w ramach transakcji łańcuchowych – kod „TL”
- transakcji objętych mechanizmem podzielonej płatności – kod „MPP”
- nabycia i dostaw w ramach transakcji trójstronnych uproszczonych – kod „TT_WNT” oraz „TT_D”
- typu dokumentu, który stanowi podstawę do ujęcia transakcji w ewidencji VAT
Wdrożenie JPK
Wdrożenie nowego JPK będzie wymagało w działach księgowości niejednokrotnie przeprowadzenia szczegółowej analizy a czasami nawet śledztwa zwłaszcza w zakresie powiązań kapitałowych, majątkowych i osobowych. Miejmy nadzieję, że w nowym JPK będzie możliwość przypisania czasami kilku kodów z danej grupy do jednej transakcji ponieważ przypisanie jednego kodu byłoby wyborem mocno upraszczającym rzeczywistość.