Limit podatkowy dla małych podatników wzrośnie w 2020 roku
25 października, 2019Różnice kursowe – metoda podatkowa
30 października, 2019Konsekwencje nielegalnego zatrudniania cudzoziemców ponoszą obopólnie pracownicy i pracodawca.
Nielegalnie zatrudnieni cudzoziemcy
Nielegalnie zatrudniony cudzoziemiec otrzymuje karę do 5 000 zł i najczęściej decyzję o zobowiązaniu do powrotu (wyjazdu z Polski) oraz zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen na okres od roku do trzech lat.
Nielegalnie zatrudniający pracodawca
Pracodawcy w konsekwencji nielegalnego zatrudniania otrzymują:
- grzywnę w wysokości od 1 000 do 30 000 zł
- odmowę na wydania kolejnych zezwoleń na pracę cudzoziemców
- nakaz pokrycia kosztów związanych z przymusowym wykonaniem decyzji o zobowiązaniu nielegalnie zatrudnionych przez siebie cudzoziemców do powrotu
Koszty związanie z przymusowym wykonaniem decyzji o zobowiązaniu do powrotu do domu mogą być bardzo wysokie i obejmować np. koszt zakupu biletów lotniczych.
Grzywna w wysokości od 1 000 do 30 0000 obowiązuje od 01.01.2018 wcześniej była dużo niższa i wynosiła maksymalnie 10 000 zł.
Kontrole
Liczba przeprowadzonych kontroli przez Inspektorat Pracy pod względem legalności zatrudnienia cudzoziemców rośnie z roku na rok. W 2017 przeprowadzono 0 69% więcej kontroli niż w 2016 i o 143% więcej niż w 2015. W 2018 roku kontrolą objęto 46 tys. pracowników cudzoziemskich.
Kontrole są przeprowadzane na podstawie:
- skarg wpływających do Państwowej Inspekcji Pracy
- wniosków i powiadomień przesyłanych przez inne organy państwowe i samorządowe
- wiadomości ze środków masowego przekazu
Informacja i pomoc prawna w zakresie zatrudniania cudzoziemców
Informację w zakresie zatrudniania cudzoziemców można uzyskać w 16 Okręgowych Inspektoratach Pracy i w oddziałach Państwowej Inspekcji Pracy. Pomocy prawnej udziela Centrum Poradnictwa PIP przy głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie. Porad można zasięgać osobiście lub telefonicznie a także w formie pisemnej w tym również e mailowej. Państwowa Inspekcja Pracy organizuje także darmowe dla pracodawców szkolenia, rozdaje materiały informacyjne: ulotki, poradniki, broszury również w językach obcych. Od trzech lat trwa kampania informacyjno-edukacyjna pod hasłem „Pracuję legalnie”. Pomocna w wyszukiwaniu informacji jest strona www.pip.gov.pl