Likwidacja kasy fiskalnej
11 września, 2019Plan przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową
12 września, 2019Kiedy zakładamy działalność gospodarczą stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, którą formę opodatkowania wybrać? Mamy prawo do wyboru jednej spośród czterech form opodatkowania: podatek liniowy, podatek progresywny, karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany (nie przy każdym biznesie można skorzystać z każdej formy). Przedsiębiorca po analizie swoich przyszłych przychodów i kosztów musi podjąć najkorzystajszą decyzję czyli najtańszą podatkowo. Dla kogo najkorzystniejszy jest ryczałt ewidencjonowany?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest specyficzną formą opodatkowania najlepszą dla osób, które mają niskie koszty prowadzenia działalności, bowiem przy tej formie opodatkowania koszty nie mogą pomniejszać kwoty przychodów do opodatkowania. Podatnik rozliczający się na ryczałcie, opłaca podatek według odpowiedniej stawki od przychodu, a nie od dochodu czyli przychodu pomniejszonego o koszty. Jedynie składki ZUS stanowią koszt i są odliczane od podatku.
Podatnik korzystający z ryczałtu nie może rozliczyć się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jest to niekorzyste, ponieważ korzystanie z tych rozwiązań może dać podatnikowi widoczne korzyści finansowe, np. podczas rozliczania PIT rocznego, podatnik może liczyć na zwrot podatku.
Kolejna istotna kwestia, to ulgi i odliczenia w zeznaniu rocznym. Podatnik może odliczyć m.in. ulgę:
- rehabilitacyjną,
- abolicyjną,
- z tytułu krwiodawstwa,
- oraz darowizny,
Przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych podatnik nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej.
Wybór ryczałtu jest ograniczony
Ryczałt to jedna z prostszych form rozliczania z fiskusem. Podatek jest tu liczony jako konkretny procent (w zależności od prowadzonej działalności) od osiągniętego przychodu. Z ryczałtu mogą skorzystać tylko niektórzy (nie jest on dostępny dla wszystkich przedsiębiorców).Możliwość skorzystania z niego dotyczy m.in.:
- budowlańców,
- właścicieli punktów gastronomicznych,
- wynajmujących mieszkania,
- przedstawicieli wolnych zawodów (np. stomatolog, tłumacz, lekarz),
- przedsiębiorców zajmujących się wynajmem samochodów osobowych
- pośredników handlowych.
Wysokość ryczałtu uzależniona jest od rodzaju działalności. Obowiązujące w 2019 roku stawki podatkowe to:
- 20%
- 17%
- 12,5%
- 10%
- 8,5%
- 5%
- 3%
- 2%.
Właściciel firmy, który zdecyduje się na taką formę opodatkowania nie musi prowadzić KPiR – wystarczy jedynie ewidencja przychodów. Ryczałt za każdy miesiąc należy wpłacić do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca po miesiącu uzyskania przychodu lub po kwartale, jeśli jest się podatnikiem kwartalnym. Prawo do kwartalnego opłacania ryczałtu w 2019 r. mają podatnicy, których przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki (cywilnej lub jawnej osób fizycznych) w 2018 r. nie przekroczyły kwoty 25.000 euro w przeliczeniu na PLN.
W 2019 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą, którzy w 2018 roku uzyskali przychody z działalności gospodarczej nieprzekraczającej 250.000 euro w przeliczeniu na PLN.
Przy ryczałcie przedsiębiorcę obowiązuje wcześniejszy termin rocznego rozliczenia podatku czyli 31 stycznia. Do rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się PIT-28.
Ryczałt nie zawsze się opłaca
Nawet jeśli procentowo opodatkowanie danej działalności na ryczałcie ewidencjonowanym jest znacznie niższe niż za zasadach ogólnych ryczałt nie zawsze się opłaca. Jeżeli przedsiębiorca ma bardzo wysokie koszty to może zdażyć się tak, że niższy procentowo podatek bedzie mniej opłacalny w przypadku ryczałtu niż wyższy procentowo podatek na zasadach ogólnych liczony od mniejszej podstawy.
Należy także liczyć się z koniecznością zapłaty podatku zawsze wtedy kiedy firma wystawi faktury przychodowe, nawet w momencie, gdy firma przynosi straty. Za wyjatkiem tak niskich faktur, że koszt ZUS spowoduje niezapłacenie podatku. Ryczałt nie sprzyja również przedsiębiorcom zatrudniającym pracowników, gdyż generują bardzo oni wysokie koszty.
Zapraszamy również na naszego facebboka: https://www.facebook.com/gaccountancy/