Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop?
18 października, 2019Konsekwencje nielegalnego zatrudniania cudzoziemców
25 października, 2019Obecnie 1,2 mln euro to limit przychodów który decyduje o tym, czy podatnik może posiadać status małego podatnika. Ten sam limit wpływa również na możliwość korzystania z preferencyjnej stawki 9 % w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych CIT. Jak liczyć te przychody. Co jeśli podatnik sprzeda udziały w spółce lub papiery wartościowe? Czy może wtedy stracić status małego podatnika?
Mały podatnik
Artykuł 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zawiera definicję małego podatnika, mówi o przychodzie ze sprzedaży. Nie jest jednak sprecyzowane, czy brać pod uwagę tylko przychody ze sprzedaży towarów i usług, czy również wszystkie przychody związane z zyskami kapitałowymi np. ze zbycia udziałów, wierzytelności, praw majątkowych, papierów wartościowych.
Ministerstwo Finansów twierdzi, że sprzedaż to szerokie pojęcie i nie ma powodu, żeby wyłączać z niego zyski kapitałowe.
Reasumując wg MF, przychód podatnika ze sprzedaży to sprzedaż towarów i usług, a także wszelkie zyski kapitałowe.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 września 2018 r. (nr 0114-KDIP2-2.4010.287.2018.1.AG) jest innego zdania. Uważa, że przychód ze sprzedaży udziałów w spółce to zysk kapitałowy i nie należy go uwzględniać przy liczeniu przychodu ze sprzedaży, decydującego o statusie małego podatnika dla celów podatku dochodowego od osób prawnych CIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej i Ministerstwo Finansów zgodnie uważają, że przy obliczaniu limitu 1,2 mln euro należy uwzględnić także przychody zwolnione z podatku dochodowego, np. dotacje, uzyskane odszkodowania, dopłaty.
9% CIT
Artykuł. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, że preferencyjna stawka wyniesie „9 proc. podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych – w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro”.
Z tego przepisu wynika, że 9% podatek CIT nie ma zastosowania do przychodów (dochodów) z zysków kapitałowych. Na szczęście uzyskanie takich przychodów nie wyklucza korzystania ze stawki 9 procentowej podatku CIT na przychód ze sprzedaży towarów i usług.
Zmiany w CIT w 2020 roku
Resort finansów zamierza od 1 stycznia 2020 roku podnieść limit przychodów dla tzw. małego podatnika. Limit z 1,2 mln euro ma wzrosnąć aż do 2 mln euro. Po tej zmianie limit przychodów przekroczyłby w 2020 roku 8,5 mln zł.
Przeliczenia kwoty z EURO na PLN dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.
UWAGA!
Limit 1,2 mln euro, który dotyczy przychodów bieżących nie zmieni się.
Oznacza to, że w 2020 r. podatnik, chcąc skorzystać z 9-proc. stawki CIT, będzie musiał spełnić dwa warunki:
1) jego przychody w roku bieżącym (2020 r.) nie będą mogły przekroczyć 1,2 mln euro (art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT);
2) jego przychody z poprzedniego roku (2019 r.) nie będą mogły przekroczyć 2 mln euro, bo tylko to pozwoli mu spełnić status małego podatnika (art. 19 ust. 1d w związku z art. 4a pkt 10 ustawy o CIT).