Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
5 września, 2019Podatek liniowy – dla kogo?
6 września, 2019Często w firmie brakuje gotówki. Czasami pieniądze „spadają z nieba” – właściciele dokonują wpłaty na konto firmowe nie przywiązując wagi do podstawy prawnej. Tymczasem każda wpłata do spółki niesie ze sobą skutki prawne. W przypadku braku przyporządkowania do odpowiedniej kategorii księgowej/prawnej wpłata stanie się ostatecznie przychodem firmy – darowizną do opodatkowania.
W związku z powyższym przed dokonaniem wpłaty należy podjąć decyzję o rodzaju wpłaty. Poniżej katalog tytułów prawnych:
- wpłata kapitału zakładowego
- wpłata na podwyższenie kapitału zakładowego
- pożyczka
Wpłata kapitału zakładowego
W przypadku tradycyjnej „papierowej” rejestracji spółki wpłata kapitału zakładowego powinna nastąpić przed złożeniem wniosku o rejestrację spółki, ponieważ do KRS-u należy złożyć oświadczenie wspólników o pokryciu kapitału zakładowego.
W przypadku rejestracji w KRS drogą internetową pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni. Brak wniesienia wkładów przy zakładaniu spółki skutkuje zamieszczeniem w rejestrze przedsiębiorców wzmianki, iż kapitał nie został pokryty. Po złożeniu oświadczenia wszystkich członków zarządu, że wkłady pieniężne na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione wzmianka zostanie wykreślona z urzędu.
Od wniesienia kapitału zakładowego PCC wynosi 0,5%. Termin wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych i złożenia deklaracji PCC-3 wynosi 14 dni od podpisania umowy. Minimalny kapitał zakładowy dla sp z o.o. to 5 000 zł. Wkład może być wniesiony w formie pieniężnej lub innej.
Wpłata na podwyższenie kapitału zakładowego
Jeśli umowa spółki nie zawiera zapisu o maksymalnej wysokości kapitału zakładowego i informacji o terminie w jakim może nastąpić podwyższenie konieczna jest zmiana umowy spółki.
Zmiany w umowie spółki dotyczące podwyższenia kapitału zakładowego należy wprowadzać w wyniku uchwał zgromadzenia wspólników. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej ich zatwierdzenie wymaga 2/3 głosów. Jeśli spółka była rejestrowana drogą elektroniczną i cały czas przekazuje dokumenty do KRS online, wtedy do zmiany umowy spółki nie jest wymagany akt notarialny.
Od podwyższenia kapitału zakładowego PCC wynosi 0,5%. Termin wpłaty podatku PCC i złożenia deklaracji PCC-3 wynosi 14 dni.
Pożyczka
Spółka może otrzymać pożyczkę od wspólników lub osób trzecich. Pożyczka udzielona przez udziałowców jest zwolniona z PCC. Od pożyczki od osób trzecich należy zapłacić PCC w wysokości 0,5% w terminie 14 dni od podpisania umowy pożyczki.
Należy pamiętać, że pożyczka powinna mieć oprocentowanie i powinno być ono zgodne ze stawkami panującymi na rynku pożyczek. W przeciwnym razie spółka osiąga korzyść z tytułu braku kosztów finansowych w postaci odsetek, która jest przychodem do opodatkowania.