VAT – usługi gastronomiczne i cateringowe
4 września, 2019Optymalizacja podatkowa
4 września, 2019Amortyzacja to rozłożenie kosztów związanych ze składnikami majątku firmy w czasie. O amortyzacji można mówić w aspekcie bilansowym i podatkowym. Ten pierwszy dotyczy tylko dużych przedsiębiorców (czyli takich, które prowadzą pełną księgowość). Natomiast drugi dotyczy każdego, kto wprowadza do swojej, nawet jednoosobowej firmy składniki majątku.
Amortyzacja pozwala podatnikowi wrzucić w koszty swój majątek, co jest ważne z punktu widzenia optymalizacji, ponieważ zaniża dochód, który jest podstawą do opodatkowania. Składniki majątku, które w chwili zakupu były warte ponad 10 000 zł podlegają amortyzacji.
Amortyzacja w przypadku osób fizycznych jest dozwolona tylko w dwóch formach opodatkowania:
- skali podatkowej oraz
- podatku liniowego.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się systematycznie i planowo na ustalony okres czasu. Odpisów dokonuje się do momentu likwidacji środka z majątku firmy lub zrównania jego wartości z wartością początkową.
Metody amortyzacji
Możemy wyróżnić cztery metody amortyzacji:
- Amortyzacja liniowa,
- Amortyzacja degresywna,
- Amortyzacja indywidualnych stawek,
- Amortyzacja jednorazowa.
Rys. 1. Metody amortyzacji.
Źródło: Opracowanie własne.
Metoda liniowa jest podstawowym sposobem amortyzacji. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przy zastosowaniu rocznych stawek amortyzacji od wartości początkowej środka trwałego lub WNiP (wartości niematerialnych i prawnych). Amortyzacja trwa od pierwszego miesiąca po wprowadzeniu środka trwałego lub WNiP do momentu, w którym suma odpisów jest równa wartości początkowej. Wysokość odpisów amortyzacyjnych w każdym miesiącu jest taka sama.
Metoda degresywna jest niezwykle korzystna dla podatników. Pozwala ona znacząco zwiększyć odpisy amortyzacyjne w początkowym stadium amortyzacji. Nie jest jednak ona dostępna dla wszystkich środków trwałych oraz WNiP bowiem możemy ją stosować tylko do niektórych urządzeń i maszyn. Wartość amortyzacji z miesiąca na miesiąc zbliża się do wartości amortyzacji liniowej. Koniec następuje w momencie kiedy amortyzacja degresywna osiągnie w ciągu roku niższą stawkę niż amortyzacja liniowa. Oznacza to, że podatnik musi obliczyć również amortyzację metodą liniową, mimo, że korzysta z degresywnej.
Metoda indywidualnych stawek pozwala podatnikowi na samodzielne ustalanie stawek w przypadku gdy środek trwały lub WNiP są wprowadzane po raz pierwszy do ewidencji podatnika oraz jest ona używana lub ulepszona.
Metoda jednorazowej amortyzacji jest przeznaczona dla podatników, którzy w danym roku rozpoczęli działalność oraz małych podatników. Umożliwia ona dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Tak jak w przypadku metody degresywnej jest ona dostępna dla niektórych ŚT, które zostały wprowadzone do ewidencji w danym roku i WNiP do równowartości odpisów wynoszących 50 000 €. Te środki trwałe to:
- maszyny i kotły energetyczne,
- aparaty, urządzenia i maszyny ogólnego zastosowania,
- aparaty, urządzenia i maszyny specjalistyczne,
- środki transportu z wyłączeniem samochodów osobowych,
- urządzenia techniczne,
- przyrządy, ruchomości, narzędzia i wyposażenie.