Optymalizacja podatkowa
4 września, 2019Nowy JPK w 2020 roku
5 września, 2019Deklaracja VAT-7 dla podatku od towarów i usług to rozliczenie podatku należnego i naliczonego. Podatek należny związany jest ze sprzedażą czyli np: dostawa towarów i usług, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, export towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, import towarów i usług. Natomiast podatek naliczony dotyczy zakupów czyli nabycia towarów i usług.
Rozliczenie podatku VAT
W trakcie rozliczania podatku VAT należy odjąć od kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego. W wyniku matematycznego działania możliwe są dwie sytuacje:
- nadwyżka podatku należnego nad naliczonym
lub
- nadwyżka podatku naliczonego nad należnym
W przypadku nadwyżki podatku należnego nad naliczonym mamy kwotę podatku VAT podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym. Na przykład deklaracja za wrzesień 2019 – termin zapłaty podatku 25 październik 2019.
W przypadku nadwyżki podatku naliczonego nad należnym mamy trzy możliwości:
- wskazanie kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy (wskazana kwota zostanie dodana do kwoty VAT-u naliczonego w kolejnej deklaracji, na przykład nadwyżka z września 2019 w kwocie 200 zł, bieżący VAT naliczony z października w kwocie 100 zł, razem VAT naliczony w deklaracji za październik 2019 wynosi 300 zł),
- wskazanie kwoty do zwrotu na rachunek bankowy podatnika,
- przeznaczenie nadwyżki na spłatę innych zobowiązań podatkowych zaległych lub bieżących.
Podatnik nadwyżkę podatku naliczonego może podzielić na trzy sposoby: część kwoty przeznaczyć do przeniesienia, inną na zwrot na rachunek i jeszcze inną na spłatę zobowiązań podatkowych.
W przypadku wskazania kwoty do zwrotu na rachunek bankowy należy pamiętać, że jeżeli podatnik ma zaległości podatkowe to urząd zamiast dokonać zwrotu na rachunek bankowy dokonuje zaliczenia zwrotu na poczet zaległych podatków.
Zwrot na rachunek bankowy może nastąpić w następujących terminach:
- skrócony: 25 dni
- podstawowy: 60 dni
- rozszerzony:180 dni
Podstawowy termin 60 dni organ podatkowy ma prawo przedłużyć w przypadku wątpliwości co do zasadności zwrotu. Urząd skarbowy przedłuża termin wydając postanowienie.
Urząd skarbowy ma również prawo przedłużyć termin zwrotu podatku VAT do 180 dni jeżeli w okresie rozliczeniowym z którego wynika zwrot podatku nie było VAT-u należnego, a jedynie VAT naliczony.
Termin skrócony – 25 dni może zostać wybrany pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki wskazane w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT.
Przeznaczenie nadwyżki VAT na spłatę innych zobowiązań podatkowych zaległych lub bieżących
Podatnik może przeznaczyć nadwyżkę VAT na spłatę innych zobowiązań podatkowych. W takiej sytuacji do deklaracji należy dołączyć wniosek powołując się na art. 76 § 1 w zw. z art. 76b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Zaliczenie nastąpi z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku. Nie ma znaczenia, czy urząd zweryfikuje poprawność wyliczeń i jak długo będą trwały czynności wyjaśniające – o ile oczywiście potwierdzą one zasadność zwrotu.
Sprawdzanie zasadności zwrotu VAT przez organy podatkowe
Zasadność zwrotu VAT jest kontrolowana w ramach czynności sprawdzających lub kontroli albo postępowań podatkowych. Urząd skarbowy weryfikuje poprawność rozliczenia podatkowego. Termin zwrotu VAT może zostać przedłużony jeśli organ podatkowy będzie potrzebował więcej czasu na analizę dokumentacji.