Co wybrać spółkę czy jednoosobową działalność gospodarczą?
4 września, 2019Amortyzacja w JDG
4 września, 2019Dla usług gastronomicznych i cateringowych stawka podatku VAT wynosi 8%. Jeżeli usługi te są związane ze sprzedażą napojów, dostawą tych towarów będą podlegały pod inną, wyższą stawkę VAT 23%.
Na katalog usług związanych z wyżywieniem (PKWiU ex 56) składają się:
W przypadku sprzedaży napojów oraz posiłków mamy do czynienia z dwoma odrębnymi przedmiotami transakcji:
- czynności cateringowe i gastronomiczne – stanowiące usługi związane z wyżywieniem, które opodatkowane są stawka 8%.
- dostawa towarów – napojów, która podlega opodatkowaniu stawką 23%.
Przy wystawianiu faktury należy wyodrębnić pozycję dotyczącą usług gastronomii bądź cateringu 8% oraz sprzedaż napojów 23%.
Stawka VAT 5%
Zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów PT1.050.3.2016.156 z dnia 24 czerwca 2016 r. stawka 5% będzie mogła być zastosowana w przypadku gotowych posiłków i dań, mrożonych, zapakowanych w puszkach, słojach lub pakowanych np. próżniowo, które nie są gotowe do bezpośredniego spożycia. Czyli to, jaka stawka VAT powinna być zastosowana jest uzależnione od rodzaju potraw, czy są gotowe do bezpośredniego spożycia, czy też nie.
Stawka 5% stosowana w sprzedaży detalicznej lub hurtowej, w usługach gastronomicznych praktycznie nie występuję.
Odliczenie podatku VAT- usługa gastronomiczna i cateringowa
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT, ale zgodnie z ustawą o VAT nie można odliczyć VAT-u od usług gastronomicznych, nawet w przypadku gdy zakup ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zupełnie inaczej jest w przypadku usług cateringowych, które stanowią usługę odrębną od gastronomicznej. Różnica pomiędzy tymi usługami polega na tym, że usługa gastronomiczna wykonywana jest na miejscu w lokalu, natomiast catering to przygotowanie i dostarczenie zamówionych dań.