Biała lista podatników VAT
2 września, 2019Podatek dochodowy od osób fizycznych – formy opodatkowania w Polsce
3 września, 2019Sektory gospodarki jak stal, złom, sprzęt elektroniczny, złoto, metale nieżelazne, paliwa i tworzywa sztuczne są w Polsce w znacznym stopniu objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialnością solidarną. Odwrócony VAT to przerzucenie obowiązku rozliczania podatku ze sprzedawcy na nabywcę. Ustawodawca dostrzegając wady odwrotnego obciążenia stwierdził „Co prawda mechanizm ten nastawiony jest na eliminację oszustw, szczególnie typu karuzelowego, to w dłuższej perspektywie sam w sobie może być przyczyną powstawania nieprawidłowości nowego rodzaju i w efekcie rozrostu szarej strefy. Mechanizm ten może być wręcz wykorzystywany do dokonywania oszustw”
Split payment ma przeciwdziałać negatywnym skutkom odwróconego obciążenia i odpowiedzialności solidarnej.
29 sierpnia 2019 została podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca mechanizm obowiązkowego split paymentu (mechanizm podzielonej płatności MPP). Obowiązkowy split payment wejdzie od 1 listopada bieżącego roku.
Mechanizm dotyczy 150 grup towarowych i usługowych określonych zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r.. W tym:
- wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe;
- odpady, złom, surowce wtórne;
- elektronika – m.in.: procesory, smartfony, telefony, tablety, netbooki, laptopy, konsole do gier, tusze, tonery, dyski twarde;
- paliwa do napędu samochodów, oleje opałowe i smarowe;
- prawa do emisji gazów cieplarnianych;
- roboty budowlane;
- węgiel;
- handel częściami do samochodów i motocykli.
Szczegółowy wykaz towarów i usług objęty obowiązkowym MPP będzie zawierał nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT. Mechanizm podzielonej płatności (MPP) będzie obowiązkowy przy płatnościach za faktury, których kwota należności przekracza ogółem 15 000 zł brutto. Firmy zagraniczne będą zobligowane do otwarcia w razie potrzeby rachunku bankowego w Polsce.
Faktury dokumentujące transakcje objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności będą musiały zawierać informację o zastosowaniu tego mechanizmu. Dopisek „mechanizm podzielonej płatności”. Na jednym przelewie będzie mogła być płatność za kilka faktur. Ze środków zgromadzonych na koncie VAT można opłacać różne zobowiązania podatkowe np. PIT, CIT, ZUS itp.
Uwaga! Sankcje!
W przypadku gdy wystawca faktury nie umieści informacji „mechanizm podzielonej płatności” może otrzymać karę w wysokości 30% wartości podatku VAT wykazanej na fakturze. Początkowo sankcja ta miała wynosić 100%, ale została obniżona. Jeżeli pomimo braku dopisku na fakturze płatność zostanie dokonana z zastosowaniem split payment-u to sankcja nie zostanie wymierzona.
W przypadku gdy nabywca faktury nie zastosuje się do mechanizmu podzielonej płatności może otrzymać karę w wysokości 30% wartości podatku VAT wykazanej na fakturze. Brak zapłaty pomimo informacji na fakturze o podzielonej płatności, to również po stronie nabywcy brak uprawnienia do uwzględnienia jako kosztu uzyskania przychodu kwoty danego wydatku (CIT/PIT). Osoba odpowiedzialna za brak zapłaty na właściwe konto pomimo informacji na fakturze o podzielonej płatności będzie podlegać pod sankcje wynikające z kodeksu karnego skarbowego (do 720 stawek dziennych).