Limit 30-krotności składek ZUS zostaje!
20 listopada, 2019Handel mieszkaniami w JDG
6 grudnia, 2019Definicja importu i towarów
Zgodnie art. 7 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług import stanowi przewóz towarów z terytorium państwa niewchodzącego w skład Unii Europejskiej na terytorium Polski. Przez towary rozumie się wszystkie rzeczy ruchome oraz wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Import towarów jest rozliczany na wiele sposobów w zależności od zastosowanej procedury zwykłej bądź uproszczonej, jak i miejsca odprawy w przypadku standardowej procedury.
Warunki skorzystania z procedury uproszczonej w imporcie usług
Procedura uproszczona pozwala dokonującym transakcji rozliczyć podatek należny od towarów i usług bezpośrednio w deklaracji podatkowej zamiast w zgłoszeniu celnym.
Z procedury uproszczonej przy imporcie usług mogą skorzystać podatnicy którzy spełnią warunki wymienione w art. 33a ust. 2–6 ustawy o VAT.
Należy:
- zawiadomić, w formie pisemnej, właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego naczelnika urzędu celnego, o zamiarze rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej przed początkiem okresu rozliczeniowego, w którym planowane jest rozpoczęcie stosowania nowych zasad rozliczania VAT;
- przedstawić naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, przed którym dokonywane są czynności związane z importem, nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:
- uzyskać zaświadczenie o braku zaległości we wpłatach składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość,
- mieć potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego.
Po skorzystaniu z uproszczonej procedury celnej należy przedłożyć naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokumenty rozliczeniowe podatku należnego z tytułu importu usług w terminie 4 miesięcy od daty powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów. Nieprzedstawienie dokumentów może skutkować utratą na okres 36 miesięcy prawa do rozliczania podatku w deklaracji.
Obowiązek podatkowy z tytułu vat w procedurze uproszczonej
Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów w podatku VAT powstaje co do zasady z chwilą powstania długu celnego.
Rozliczenie VAT należnego, w przypadku, gdy ma miejsce import towarów w procedurze uproszczonej musi być dokonane za okres rozliczeniowy, w którym powstał dług celny.