PIT-2 druk dla podatników uzyskujących dochody z pracy lub umów cywilnoprawnych
28 grudnia, 2022Istota i pochodzenie IP Box
Pojęcie IP Box („Intellectual Property Box”, znane również jako „Innovation Box” lub „Patent Box”) odnosi się do wprowadzonej w Polsce od 1 stycznia 2019 r. możliwości skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatku w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Głównym celem wprowadzenia IP Box było zwiększenie atrakcyjności prowadzenia działań badawczo-rozwojowych oraz wytwarzania i rozwijania praw kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które nadają się do komercjalizacji, zarówno dla firm, jak i przedsiębiorców indywidualnych.
IP Box pozwala funkcjonalnie zintegrować proces badań prowadzonych przez podatników oraz uczynić etap komercjalizacji wyników tych prac bardziej atrakcyjnym, dzięki zastosowaniu preferencyjnej (5%) stawki opodatkowania dla dochodów uzyskiwanych z takich praw.
IP Box jako rozwiązanie związane z promowaniem i komercjalizacją praw własności intelektualnej nie jest nowością na rynku międzynarodowym. Wiele państw, takich jak Wielka Brytania, Luksemburg, Francja, Holandia, Irlandia czy Słowacja, od wielu lat korzysta z podobnych rozwiązań.
Kwalifikowane rodzaje praw własności intelektualnej
Katalog praw objętych preferencją IP Box jest zamknięty, co oznacza, że z preferencji mogą skorzystać jedynie te rodzaje praw, które zostały wymienione w obu ustawach o podatkach dochodowych (odpowiednio dla osób fizycznych i prawnych). Są to:
• patenty
• prawo ochronne na wzór użytkowy,
• prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
• prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
• dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
• prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
• wyłączne prawo hodowcy do ochrony wyhodowanej albo odkrytej i wyprowadzonej odmiany, a także do zarobkowego korzystania z niej (mowa w ustawie z 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin; tekst jedn. Dz.U z 2018 r., poz. 432 ze zm.),
• autorskie prawo do programu komputerowego.
Prawa te powinny być wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej.
Kto może skorzystać z ulgi IP Box?
Z ulgi IP Box mogą skorzystać zarówno podatnicy opodatkowani CIT (podatkiem dochodowym od osób prawnych), jak i podatkiem PIT (od osób fizycznych), z wyjątkiem osób, które wybrały opodatkowanie w formie ryczałtu.
Warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi IP Box jest prowadzenie przez dany podmiot działalności badawczo-rozwojowej, która prowadzi do wytworzenia, ulepszenia lub rozwoju tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Dochód osiągnięty z takich praw może podlegać obniżonej, 5% stawce CIT w ramach IP Box.
IP Box w 4 krokach – mechanizm działania
Mechanizm i obliczenia wysokości dochodu podlegającego uldze można podzielić na etapy:
- Identyfikacja kwalifikowanych praw własności intelektualnej:
W pierwszym kroku każdy podatnik, który chce skorzystać z ulgi IP Box, powinien zidentyfikować wszystkie prawa własności intelektualnej, które posiada, oraz ocenić, czy zostały one wytworzone w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.
Jeśli przedsiębiorca nabył prawa własności intelektualnej (nie wytworzył ich sam w ramach swoich działań badawczo-rozwojowych), musi określić, czy zostały one przez niego rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej działalności B+R.
- Ustalenie wysokości dochodu z praw własności intelektualnej:
Po zidentyfikowaniu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w drugim kroku podatnik powinien obliczyć wysokość dochodu, który osiągnął z każdego z posiadanych kwalifikowanych praw. Dochody te mogą pochodzić z opłat lub należności z umowy licencji, sprzedaży praw własności, uwzględnionych w cenie produktów lub usług oraz odszkodowań za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa.
- Obliczenie kwalifikowanego dochodu z praw własności intelektualnej:
W trzecim kroku podatnik musi obliczyć tzw. kwalifikowany dochód z praw własności intelektualnej.
4. Podstawa opodatkowania
Na końcu należy obliczyć podstawę opodatkowania korzystając z preferencyjnej stawki IP Box. Podstawę stanowi suma wszystkich dochodów kwalifikowanych związanych z prawami własności intelektualnej, które zostały obliczone w poprzednich krokach.