Z ulgi na zakup kasy fiskalnej można skorzystać na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.
Od 1 maja 2019 r. ulgę można odliczyć wyłącznie na zakup kasy fiskalnej online.
Kasy fiskalne ONLINE to urządzenia, które komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Centralny Rejestr Kas (inaczej Repozytorium) gromadzi i przechowuje: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, zdarzenia i informacje o dokonanych przeglądach okresowych.
Repozytorium także nadaje numer ewidencyjny kasy podczas fiskalizacji. Kasy ONLINE łączą się z Repozytorium co do zasady co dwie godziny.
Przedsiębiorca posiadający kasę ONLINE musi zapewnić dostęp do internetu, tak aby kasa mogła się łączyć się z Repozytorium.
Podatnicy, u których:
Ulga wynosi 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
Podatnik ma prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących. W przypadku gdy kwota ta jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, mają prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe.
Przedsiębiorcy korzystający z ulgi mają obowiązek posiadania faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowód zapłaty całej należności za jej zakup.
Podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydanych na zakup kas rejestrujących, przede wszystkim w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży zakończą działalność gospodarczą lub nie poddadzą kas rejestrujących w terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7a pkt 4 obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy podmiot prowadzący serwis.